Databáze znalostí

Jak spustit systém Windows v Nouzovém režimu?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 07.06.2019 10:03:50

Nouzový režim systému Windows umožňuje řešení mnoha potíží, jelikož v tomto režimu je možné provést změny v nastavení aplikací a služeb, které v normálním režimu Windows nejsou možné. V Nouzovém režimu se spustí systém Windows pouze se základními ovladači a službami. V tomto režimu je vhodné provádět např. antivirovou kontrolu počítače nebo spouštět různé nástroje pro opravu operačního systému. Nouzový režim s prací v síti (Nouzový režim se sítí) spustí systém Windows pouze se základními ovladači a službami a zavede také ovladač síťové karty, v tomto režimu tedy bude fungovat připojení k Internetu.

Dále pokračujte postupem podle verze vašeho operačního systému:

» Postup pro Windows 8, 10

» Postup pro Windows XP, Vista, 7

Spuštění nouzového režimu ve Windows 8, 10

číslo

Windows 8: Stiskněte klávesu Windows + I. Zobrazí se postranní panel s nabídkou, zde klikněte na Vypnutí.

Windows 10: Klikněte na tlačítko Start > Napájení .

číslo

Stiskněte klávesu Shift a klikněte na možnost Restartovat. Počítač bude restartován do servisního režimu.

Upozornění

Je dobré vědět:
Do servisního režimu se dostanete také zadáním jednoduchého příkazu. Stiskněte klávesu Windows + R, zadejte příkaz shutdown /r /o /t 001 a potvrďte stisknutím klávesy Enter.

Servisní menu Windows 8

číslo Po zobrazení modré obrazovky s možnostmi klikněte na volbu Odstranit potíže. Na další obrazovce pak na Upřesnit možnosti a nakonec na Nastavení spouštění. Zobrazí se obrazovka s popisem a jediným tlačítkem Restartovat. Na toto tlačítko klikněte, počítač bude opět restartován.
číslo

Nyní stiskněte odpovídající klávesu pro zvolený režim. Pro Nouzový režim stiskněte F4 (pro Nouzový režim se sítí F5). Počítač bude restartován do Nouzového režimu, ve kterém se poté stačí již standardně přihlásit.

číslo

Po dokončení práce v Nouzovém režimu restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

nahoru


Spuštění nouzového režimu ve Windows XP, Vista, 7

číslo

Restartujte počítač a jakmile zmizí logo základní desky (obvykle se ozve pípnutí) mačkejte v sekundových intervalech klávesu F8.

číslo

Zobrazí se nabídka "Rozšířené možnosti spuštění". Pokud máte v počítači nainstalovaných více operačních systémů, bude nutné před zobrazením nabídky ještě zvolit operační systém Windows.

Servisní menu Windows 7

číslo

Pomocí šipek na klávesnici zvolte odpovídající režim a stiskněte klávesu Enter. Systém Windows naběhne do zvoleného režimu.

Upozornění

Poznámka:
V závislosti na verzi vašeho systému Windows naleznete v nabídce Nouzový režim nebo Stav nouze.

číslo

Po dokončení práce v Nouzovém režimu restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

nahoru

Štítky: KB2268, SOLN2268, nouzový režim, safe mode, servisní režim windows

Hodnocení článku (63 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (5)

Marek Poláček
18.01.2017 20:35:53
Co když se mi počítač ihned po startu sekne, že nereaguje? Tedy je třeba tvrdý restart? Nemám nastavené heslo a Windows 10 mi při tvrdém restartu nenabízí nabídku oprav. A přihlašovací obrazovka jen projede a hned přihlašuje. Takže nemám ani šanci na něco kliknout. A samozřejmě klávesa F8 nefunguje, neboť notebook používá technologii UEFI. Jak pak ven z této smyčky, když primární boot je nastaven na interní pevný disk a nelze tak bootovat z vloženého média?
Filip N.
28.01.2017 13:30:14
To: Marek Poláček
Dobrý den,
zřejmě hloupý dotaz, ale zkoušel jste při "tvrdém" restartu skočit do BIOS (nejspíš stisknutím DEL), změnit boot priority (ve vašem případě tedy na USB/DVD mechaniku), uložit a potom restartovat s vloženým médiem?
K
26.12.2017 11:12:48
tak v první rade byste měli mit něco co skontroluje pc ještě před samotny bootovanim operačního systemu, coz je vůbec nejlepší moznost testovani.
Martin Buchta
02.01.2018 08:12:51
Dobrý den,
pro kontrolu disku mimo zavedený operační systém můžete využít naše ESET SysRescue Live: https://servis.eset.cz/Knowledgebase/Article/View/369/48/jak-vytvoit-bootovaci-cddvdusb-s-eset-sysrescue-live
tomas
16.03.2018 23:51:26
moc diky
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?