Zůstanu ochráněn také po ukončení podpory Windows XP?

Autor: | Poslední úprava: 03.03.2014 08:41:27

Dne 8. 4. 2014 došlo k ukončení podpory operačního systému Windows XP ze strany výrobce, tedy společnosti Microsoft. Windows XP byly na trh uvedeny v roce 2001 a k ukončení jejich podpory došlo po neuvěřitelných 13 letech. Microsoft tak ukončil éru nejpopulárnější a nejrozšířenější verze Windows, kterou kdy vytvořil.

Co to znamená?

Konec podpory neznamená, že Windows XP přestanou ze dne na den fungovat. Společnost Microsoft pouze přestane vydávat bezpečnostní záplaty a aktualizace pro tento operační systém. To s sebou přinese zvýšené bezpečnostní riziko. Pokud se totiž v systému objeví nová bezpečnostní chyba, nebude na ni vydána odpovídající záplata. Jelikož Windows XP na celém světě stále používá kolem 30 % uživatelů (Net Applications.com, únor 2014), bude tento operační systém nadále velmi atraktivní pro tvůrce škodlivých aplikací.

Varování

Důležité:
Podpora produktů ESET pro Windows XP určených pro domácí uživatele byla ukončena na konci roku 2019. Na tento operační systém si můžete nainstalovat ESET NOD32 Antivirus / ESET Smart Security ve verzi 9.0.429. Starší verze nebudou funkční.
K ukončení podpory produktů ESET Endpoint Antivirus a ESET Endpoint Security ve verzi 6.5 dojde v únoru 2022.

Co dál?

Uživatelům Windows XP doporučujeme přejít na aktuální verzi operačního systému, případně na jinou alternativu, např. Linux, a to především u počítačů, které mají připojení do sítě Internet.

Je nutné počítat také s tím, že pro banky již nebude Windows XP bezpečný systém, a jelikož podmínkou používání internetového bankovnictví je taktéž používání aktuálního operačního systému, můžete mít později problémy při případném uplatňování reklamace.

Pokud budete po dubnu 2014 provozovat na svém počítači operační systém Windows XP, pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme podniknout následující kroky:

 1. Proveďte aktualizaci produktu ESET na nejnovější verzi, která disponuje pokročilými technologiemi pro detekci škodlivého kódu.
 2. Používejte komplexní bezpečnostní řešení s personálním firewallem, případně doinstalujte firewall jako samostatný program (nepoužívejte firewall, který je součástí Windows XP).
 3. Pokud nutně nepotřebujete rozšíření Java a Flash, doporučujeme tyto doplňky odinstalovat (Komerční banka Javu již od října 2013 nevyžaduje).
 4. Vyměňte Internet Explorer 8 za moderní a bezpečný webový prohlížeč (např. Google Chrome, nebo Mozilla Firefox).
 5. Pro práci s elektronickou poštou používejte místo e-mailového klienta instalovaného v počítači webové rozhraní vašeho poskytovatele.
 6. Nepoužívejte programy pro internetovou komunikaci jako např. Skype, ICQ apod.
 7. Nahraďte Adobe Acrobat Reader jinou alternativní aplikací, např. Foxit PDF Reader.
 8. Udržujte aktualizované ostatní aplikace nainstalované v počítači.
 9. Používejte zdravý rozum a omezte návštěvy potenciálně nebezpečných stránek (warez, filmy, porno...).
 10. Pro internetové bankovnictví používejte raději počítač s aktuálním operačním systémem.
 11. Pravidelně zálohujte důležitá osobní či firemní data.
Upozornění

Poznámka:
Společnost ESET bude operační systém Windows XP podporovat do konce roku 2018. Ukončení podpory tohoto systému bude postupné dle životního cyklu produktu.

Štítky: win xp, windows xp, konec xp, podpora windows