Co dělat s nakaženým počítačem?

Autor: | Poslední úprava: 21.09.2020 14:48:15

Potřebuji pomoci

Pokud máte podezření, že váš počítač je nakažený, doporučujeme využít ESET Antivirovou ambulanci a požádat o vzdálenou kontrolu a případné vyčištění počítače. Pro zákazníky s platnou licencí je tato služba zdarma.

Přejít na ESET Antivirovou ambulanci

Zvládnu to sama/sám

V případě, že nevlastníte licenci, nebo nechcete využít vzdálenou pomoc, postupujte dle níže uvedených kroků:

» Aktualizujte antivirový program

» Aktualizujte operační systém

» Spusťte hloubkovou kontrolu počítače


Aktualizujte program ESET

Ve standardním nastavení se aktualizace detekčního jádra provádí každých 60 minut. Úspěšnost aktualizace si můžete ověřit kliknutím na položku Aktualizace v levém menu > zkontrolováním položky Poslední úspěšná aktualizace v pravé části aplikace.

V případě podezření na nákazu proveďte ruční aktualizaci detekčního jádra:

V hlavním okně programu klikněte na záložku Aktualizace a poté vpravo na tlačítko Zkontrolovat aktualizace.

Jak aktualizovat program ESET

Aktuálnost jádra by pak měla být reprezentována informací Maximální ochrana na domovské obrazovce produktu.


Aktualizujte operační systém

Autoři škodlivého kódu často zneužívají různé bezpečnostní chyby v systému, čímž zvyšují efektivitu šíření virové nákazy. Proto také softwarové společnosti pečlivě sledují nově objevené bezpečnostní chyby a následně vydávají bezpečnostní záplaty. Je velmi důležité tyto záplaty pravidelně stahovat.

V systému Windows naleznete automatické stahování aktualizací v nabídce Start > Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Windows Update.

Důležité:
Doporučujeme udržovat aktualizované také zásuvné moduly třetích stran jako je např. Adobe Flash nebo Java. Tyto aplikace jsou velmi často zneužívány k napadení počítače.


Spusťte hloubkovou kontrolu počítače

V hlavním okně programu ESET klikněte na záložku Kontrola počítače a poté vpravo na Volitelná kontrola.

Jak spustit kontrolu počítače pomocí programu ESET

Klikněte na symbol ozubeného kola . V zobrazeném dialogovém okně klikněte v menu Cíle kontroly na symbol  a vyberte možnost Lokální disky, v menu Profil kontroly zvolte stejným způsobem Hloubkovou kontrolu počítače. Následně zaškrtněte ke kontrole s lokálními disky i Operační paměť a Boot sektor. Klikněte následně na tlačítko Kontrolovat.

Průběh kontroly počítače pomocí programu ESET

Po dokončení kontroly se zobrazí výsledek. Pokud bude počet nalezených infikovaných objektů shodný s počtem vyléčených objektů, je vše v pořádku. V případě, že nebyly všechny infikované objekty vyléčeny, postupujte dle návodu Jak spustit kontrolu počítače v nouzovém režimu Windows.


Žádné řešení nebylo úspěšné?

Kontaktujte technickou podporu

Pokud je váš počítač stále nakažený, nebo hrozbu nelze odstranit, kontaktujte prosím technickou podporu. Do formuláře pro technickou podporu přiložte archiv ve formátu .zip nebo .rar s následujícími soubory:

Protokol detekcí

V hlavním okně programu ESET klikněte v levém menu na položku Nástroje > vpravo dole na Další nástroje

Otevření dalších nástrojů

V dalším okně klikněte v pravé části na Protokoly.

Zapnutí protokolů

V rozbalovacím menu vyberte položku Detekce. Klikněte na pravým tlačítkem myši klikněte mezi záznamy a vyberte Exportovat vše… Protokol si prosím uložte například na Plochu.

Zobrazení zachycených detekcí aplikací ESET

Protokol z kontroly počítače

V části Protokoly postupujte stejným způsobem jako v předchozím bodě. V rozbalovacím menu vyberte položku Kontrola počítače. Klikněte pravým tlačítkem myši na první záznam a z nabídky vyberte možnost Exportovat… a uložte soubor například na Plochu.

Zobrazení protokolu kontroly počítače provedenou aplikací ESET

Protokol z kontroly počítače v nouzovém režimu

Soubor PROTOKOL_SAFEMODE.TXT byl vytvořen po kontrole počítače v nouzovém režimu a naleznete jej ve složce, kde máte nainstalován program ESET.

Protokol z aplikace SysInspector

Doporučujeme přiložit také exportovaný protokol z aplikace SysInspector. Pro jeho získání postupujte podle návodu Jak vytvořit protokol z aplikace ESET SysInspector.

Přejděte na Plochu počítače, podržte klávesnici Ctrl a současně myší klikněte na všechny exportované soubory, poté nad vybranými soubory klikněte pravým tlačítkem a z menu vyberte možnost Odeslat > Komprimovaná složka (metoda ZIP). Na Ploše se vytvoří nový soubor s příponou .zip, který přiložte k formuláři a zašlete na technickou podporu.

Vytvoření .zip archivu ve Windows

Štítky: zavirovaný počítač, vir v počítači, napadený počítač, nakažený počítač, kontrola počítače, aktualizace detekčního jádra