Novinky
Lis
13
Autor: Martin Jonáš | Vytvořeno: 13.11.2013 17:03:21

V posledních několika dnech se na nás obracejí uživatelé s problémem nadměrného vytížení počítače, které přičítají bezpečnostnímu programu. Vytížení počítače však způsobuje proces svchost.exe, který se, mimo jiné, stará také o aktualizace operačního systému (Windows Update). Právě díky těmto aktualizacím může v případě Windows XP dojít dočasně k několikahodinovému výraznému zpomalení počítače, kdy proces svchost.exe vytíží procesor až na 100 %.

Řešením je nechat počítač zapnutý a připojený k internetu. Do několika hodin (cca 2 - 4 hodiny) proces svchost aktualizace zpracuje a přestane nadměrně spotřebovávat systémové zdroje.

Pokročilí uživatelé pak mohou jako rychlé řešení použít v příkazovém řádku následující příkazy:

net stop bits
net stop wuauserv
regsvr32 /u wuaueng.dll /s
del /f /s /q %windir%\SoftwareDistribution\*.*
del /f /s /q %windir%\windowsupdate.log
regsvr32 wuaueng.dll /s
net start bits
net start wuauserv
wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow

Použitím těchto příkazů dočasně pozastavíte aktualizace Windows, vymažete aktualizační cache a poté aktualizace opět spustíte.

Komentáře (6)

Petr Nesvadba
14.11.2013 08:34:39
Dobrý den, v poslední době se nám na více počítačích stává, že po startu běží neustále kontrola souborů. nepomůže ani restart počítače, kontrola se sama ukončí, ale až po cca dvou až třech hodinách. po celou dobu ale počítač je tak zpomalený, že se na něm nedá pracovat. používáme verzi antiviru 4. dá se tento problém řešit podobně jako popisujete výše?
Martin Jonáš
14.11.2013 14:29:29
Dobrý den,
myslím, že uvedený postup vám v tomto případě nepomůže.Problém je pravděpodobně způsobený nějakými soubory, které skenovací jádro během kontroly spuštěné po startu neúměrně vytíží. Ozvěte se nám prosím na technickou podporu, pošleme vám postup, jak vytvořit protokol z aplikace Process Monitor během startu počítače. Z toho bychom měli zjistit, kde je jádro pudla.
Lukáš Osmanczyk
15.11.2013 09:15:28
Dobrý den. Mám uplně stejný problém na více počítačích v síťi se systémem Windows XP. Začalo to dělat tak před týdnem nebo dvěma a na některých PC se poté opravdu pár hodin nedá vubec pracovat. Verze esetu je 4.0.437.0 Zatím jsem na některých musel vypnout kontrolu po přihlašení a kontrolu po aktualizace, jelikož to vlastně dělá dvě kontroly za sebou.
Martin Jonáš
15.11.2013 18:32:33
Dobrý den,
je možné, že to s tím souvisí, ale jistotu budeme mít až z protokolu. Postup, jak vytvořit protokol z aplikace Process Monitor po startu počítače je zde:
https://servis.eset.cz/index.php?/Knowledgebase/Article/View/279/0/co-dlat-kdyz-procesy-programu-eset-vytzuji-pocitac

Ideálně vytvořit dva protokoly (jeden při zapnuté kontrole a druhý s vypnutou).
Chaluha
26.12.2013 20:34:30
myslím, že je to problém Microsoftu:

http://diit.cz/clanek/microsoft-slibil-vyresit-problem-se-zahlcenym-procesem-svchost-na-windows-xp
Johnc159
21.05.2014 12:19:54
Usually I do not read writeup on blogs, nevertheless I wish to say that this writeup extremely forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, really wonderful post. eccefkecgkef
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?