Pro zajištění maximální ochrany si bezplatně aktualizujte vámi používané řešení ESET na nejnovější verzi:
Starší verze produktů ESET již nebude brzy možné provozovat na Windows 10, stejně tak aktuální produkty na systémech bez podpory SHA-2. Přehled dotčených verzí společně s možnými aktualizačními scénáři naleznete v migračním průvodci.

Databáze znalostí

Co dělat s nakaženým počítačem?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 17.09.2014 09:34:58

Pokud máte podezření, že váš počítač je nakažený, doporučujeme využít ESET Antivirovou ambulanci a požádat o vzdálenou kontrolu a případné vyčištění počítače. Pro zákazníky s platnou licencí je tato služba zdarma.

Přejít na ESET Antivirovou ambulanciPrůvodce


V případě, že nevlastníte licenci, nebo nechcete využít vzdálenou pomoc, postupujte dle níže uvedených kroků:

» Aktualizujte antivirový program

» Aktualizujte operační systém

» Spusťte úplnou kontrolu počítače

Aktualizujte program ESET

Ve standardním nastavení se aktualizace virové databáze provádí každých 60 minut. Úspěšnost aktualizace si můžete ověřit zkontrolováním položky Poslední úspěšná aktualizace v hlavním okně aplikace na záložce Aktualizace. V případě podezření na nákazu proveďte ruční aktualizaci virové databáze:

V hlavním okně programu klikněte na záložku Aktualizace a poté vpravo na tlačítko Aktualizovat.

Jak aktualizovat program ESET

Aktuálnost databáze by pak měla být reprezentována informací Aktualizace není potřebná - virová databáze je aktuální.

nahoru

Aktualizujte operační systém

Autoři škodlivého kódu často zneužívají různé bezpečnostní chyby v systému, čímž zvyšují efektivitu šíření virové nákazy. Proto také softwarové společnosti pečlivě sledují nově objevené bezpečnostní chyby a následně vydávají bezpečnostní záplaty. Je velmi důležité tyto záplaty pravidelně stahovat.

V systému Windows naleznete automatické stahování aktualizací v nabídce Start > Všechny programy > Windows Update. V případě Windows XP lze aktualizace také stáhnout přímo ze stránky http://windowsupdate.microsoft.com.

Upozornění

Upozornění:
Doporučujeme udržovat aktualizované také zásuvné moduly třetích stran jako je např. Adobe Flash nebo Java. Tyto aplikace jsou velmi často zneužívány k napadení počítače..

nahoru

Spusťte úplnou kontrolu počítače

číslo

V hlavním okně programu ESET klikněte na záložku Kontrola počítače a poté vpravo na Volitelná kontrola.

Jak spustit kontrolu počítače pomocí programu ESET

číslo

V zobrazeném dialogovém okně z rozbalovacího menu Cíle kontroly vyberte možnost Lokální disky a dále zaškrtněte ke kontrole Operační paměť i Boot sektor. Profil kontroly přepněte na Hloubková kontrola počítače a klikněte na tlačítko Kontrolovat.

Průběh kontroly počítače pomocí programu ESET

číslo

Po dokončení kontroly se zobrazí výsledek. Pokud bude počet nalezených infikovaných objektů shodný s počtem vyléčených objektů, je vše v pořádku. V případě, že nebyly všechny infikované objekty vyléčeny, postupujte dle návodu Jak spustit kontrolu počítače v nouzovém režimu Windows.

nahoru

Kontaktujte technickou podporu

Pokud je váš počítač stále nakažený, nebo hrozbu nelze odstranit, kontaktujte prosím technickou podporu. Do formuláře pro technickou podporu přiložte archiv ve formátu .zip nebo .rar s následujícími soubory:

číslo

Protokol hrozeb

V hlavním okně programu ESET zvolte záložku Nástroje a poté klikněte vpravo na Protokoly. V rozbalovacím menu vyberte položku Zachycené hrozby. Pravým tlačítkem myši klikněte mezi záznamy a vyberte Exportovat.... Protokol si prosím uložte, například na Plochu.

Zobrazení zachycených hrozeb aplikací ESET

číslo

Protokol z kontroly počítače

Postupujte stejným způsobem jako v předchozím bodě. V rozbalovacím menu však vyberte položku Kontrola počítače. Pravým tlačítkem myši klikněte na první záznam a vyberte z nabídky možnost Zobrazit. Do otevřeného okna s protokolem opět klikněte pravým tlačítkem, zvolte Exportovat a uložte soubor, například na Plochu.

Zobrazení protokolu kontroly počítače provedenou aplikací ESET

číslo

Protokol z kontroly počítače v nouzovém režimu

Soubor PROTOKOL_SAFEMODE.TXT byl vytvořen po kontrole počítače v nouzovém režimu a naleznete jej ve složce, kde máte nainstalován program ESET.

číslo

Protokol z aplikace SysInspector

Doporučujeme přiložit také exportovaný protokol z aplikace SysInspector. Pro jeho získání postupujte podle návodu Jak vytvořit protokol z aplikace ESET SysInspector.

číslo

Nakonec na Ploše Windows myší označte všechny exportované soubory (CTRL + klik), poté nad vybranými soubory klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Odeslat > Komprimovaná složka (metoda ZIP). Na Ploše se vytvoří nový soubor s příponou .zip, který přiložte k formuláři a zašlete na technickou podporu.

Vytvoření .zip archivu ve Windows

nahoru

Štítky: zavirovaný počítač, vir v počítači, napadený počítač, nakažený počítač, kontrola počítače

Hodnocení článku (6 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc