Databáze znalostí:

Zůstanu chráněn také po ukončení podpory Windows 7?

Autor: Michal Filipin | Poslední úprava: 19.09.2019 11:23:33

Dne 14. ledna 2020 dojde ze strany Microsoft k ukončení podpory dalšího operačního systému, a sice Windows 7. Ten byl na trh uveden 22. října 2009 a k ukončení podpory dochází po avizovaných 10 letech úspěšného provozu. Microsoft tak po Windows XP ukončí éru dalšího z populárních a šířených operačních systémů Windows.

Co to znamená?

Konec podpory neznamená, že operační systém přestane ze dne na den fungovat. Společnost Microsoft pouze přestane vydávat bezpečnostní záplaty a aktualizace pro daný operační systém. To s sebou přinese zvýšené bezpečnostní riziko napadení počítače malwarem. Pokud se v systému objeví nová bezpečnostní chyba, nebude na ni společností Microsoft vydána odpovídající záplata. Chyby v zabezpečení využil v roce 2017 například červ WannaCry u již nepodporovaných Windows XP, kdy napadal počítače s nedostatečným antivirovým zabezpečením.

Je dobré vědět:
Je nutné počítat také s tím, že např. pro banky nepodporovaný operační systém není systémem bezpečným. A jelikož podmínkou používání internetového bankovnictví je taktéž používání aktuálního operačního systému, můžete mít později problémy při případném uplatňování reklamace.

Uživatelům operačního systému Windows 7 doporučujeme přejít na Windows 10, případně na jinou alternativu, např. Linux, a to především u počítačů, které mají připojení do sítě Internet.

Co když nemohu ze specifických důvodů opustit Windows 7?

Pokud budete na svém počítači provozovat nepodporovaný operační systém, pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme podniknout následující kroky. Toto řešení ovšem doporučujeme pouze jako dočasné.

Důležité:
Na konci roku 2020 vyprší platnost SHA-1 code signing certifikátů používaných ve starších verzích produktů ESET. Aktuální verze již používají SHA-2 certifikáty. Pro zajištění ochrany je nezbytně nutné do systému doinstalovat potřebné aktualizace Windows a aktualizovat produkty ESET na poslední verzi (13.2 a novější, resp. 7.3 a novější v případě firemních uživatelů).

 1. Aktualizujte bezpečnostní produktu ESET na nejnovější verzi, která disponuje pokročilými technologiemi pro detekci škodlivého kódu (vyžadován je Service Pack 1 společně s aktualizacemi KB4474419 a KB4490628).
 2. Pokud nutně nepotřebujete rozšíření Java a Flash, doporučujeme tyto doplňky odinstalovat (Komerční banka Javu již od října 2013 nevyžaduje).
 3. Vyměňte Internet Explorer za moderní a bezpečný webový prohlížeč (např. Google Chrome, nebo Mozilla Firefox). Internet Explorer je vázán na licenci produktu, tudíž jeho platnost bude rovněž v dané verzi operačního systému ukončena.
 4. Nepoužívejte programy pro internetovou komunikaci jako např. Skype, ICQ apod.
 5. Nahraďte Adobe Acrobat Reader jinou alternativní aplikací, např. Foxit PDF Reader.
 6. Udržujte aktualizované ostatní aplikace nainstalované v počítači.
 7. Používejte zdravý rozum a omezte návštěvy potenciálně nebezpečných stránek (warez, streamovací služby, on-line filmy, stránky se sexuálním obsahem, …).
 8. Pro internetové bankovnictví používejte raději počítač s aktuálním operačním systémem.
 9. Pravidelně zálohujte důležitá osobní či firemní data.
 10. Zakažte používání vzdálené plochy (RDP).
 11. Při otevírání souborů stažených z internetu zabraňte spouštění maker.

Mohu stávající licenci na ESET přenést na nové zařízení?

Licence není vázána na hardware. Po zakoupení nového zařízení s Windows 10 si můžete opět nainstalovat vámi zakoupený produkt ESET. I v případě, že přejdete například na macOS, stále můžete nové zařízení ochránit vaší licencí. Další informace naleznete v článku zabývajícím se licencování.

Štítky: win 7, windows 7, konec 7, podpora windows