Databáze znalostí: Firmy > Konzole pro vzdálenou správu

Přechod od konkurenčního řešení na ESET

Autor: | Poslední úprava: 04.04.2018 08:24:29

Pro nové zákazníky jsme připravili informace a kroky pro hladký přechod z jiného bezpečnostního řešení. Ukážeme si, jak je prostřednictvím ESET Security Management Center možné odinstalovat aplikace třetích stran a automaticky nainstalovat produkt ESET na stanice, které nejsou chráněny žádným bezpečnostním produktem.

Instalace konzole pro vzdálenou správu

Pro vzdálenou správu stanic si nainstalujte ESET Security Management Center (ESMC) - na Windows, Linux nebo využijte virtuální appliance. Pro seznámení s architekturou produktu doporučujeme začít v uživatelské příručce.

Instalaci ESET Security Management Center máme zpracovanou rovněž jako video návod

Instalace agenta pro správu stanic

Vyberte si některou z možností a na stanice nasaďte ESET Management Agenta. Tato komponenta zajišťuje komunikaci se serverem a provádí vámi definované příkazy. Může tedy běžet souběžně s jiným bezpečnostním řešením.

Poznámka:
Pokud si pro nasazení agenta vyberete online instalační balíček (.bat soubor) nebo serverovou úlohu, bude nutné v případě AVG Protection deaktivovat cloudový reputační systém.

Vzorové příklady nasazení agenta máme zpracovány jako video návod


Přiřazení politiky pro reportování všech aplikací

Po nasazení agenta danou stanici uvidíte v ESMC a budete mít přehled o jejím hardwaru i nainstalovaném softwaru. Nicméně ve výchozí konfiguraci agent reportuje ze stanice pouze seznam nainstalovaných ESET aplikací. Všem stanicím proto přiřaďte předdefinovanou politiku pro Zjišťování všech nainstalovaných aplikací.

Zobrazit/skrýt návod »

 1. V hlavním menu ESMC Web Console přejděte na záložku Politiky.
 2. V sekci Předdefinované politiky klikněte na položku ESET Management Agent.
 3. V zobrazeném seznamu v pravé části okna klikněte na politiku s názvem Seznam aplikací – Zjistit všechny nainstalované aplikace a v kontextovém menu vyberte možnost Změnit přiřazení.
 4. V sekci Přiřadit vyberte nejnadřazenější statickou skupinu Všechna zařízení a politiku uložte kliknutím na tlačítko Dokončit.

ESMC: přiřazení politiky pro reportování všech aplikací

Následně začne agent ze stranice reportovat seznam všech nainstalovaných aplikací, čehož využijeme v dalším kroku.


Filtr na stanice s aplikací třetí strany

Pro automatické filtrování stanic, na kterých je nainstalováno jiné řešení než ESET, využijte dynamické skupiny. Tím si snadno sestavíte seznam stanic, ze kterých potřebujete odinstalovat stávající řešení.

Zobrazit/skrýt návod »

 1. Na záložce Počítače klikněte na ozubené kolečko vedle skupiny Windows (stanice) a z kontextového menu vyberte možnost Nová dynamická skupina.
 2. Skupinu si vhodně pojmenujte, například stanice s původním AV.
 3. V sekci Šablona klikněte na tlačítko Nová.
 4. Šablonu si vhodně pojmenujte, například stanice s původním AV.
 5. Podmínku šablony dynamické skupiny sestavte následovně: AND > Instalované aplikace . Název aplikace > je jeden z > název aplikace.
 6. Vytvoření šablony a skupiny dokončete kliknutím na tlačítko Dokončit.
Poznámka:
Přesný název aplikace vám napoví našeptávač, případně jej můžete zjistit v detailech stanice.

ESMC: tvorba šablony dynamické skupiny

Podmínku vyhodnocuje agent. Pokud se vámi definovaná aplikace na stanici nachází, stane se počítač v dalším intervalu replikace členem vytvořené dynamické skupiny. Poté již budete mít k dispozici seznam stanic, ze kterých potřebujete stávající řešení nejprve odinstalovat.


Odinstalace aplikace třetí strany

Aplikaci třetí strany je možné prostřednictvím ESET konzole odinstalovat několika způsoby. Zjistěte si, jaký postup bude ve vašem prostředí funkční a nejefektivnější.

Poznámka:
Vždy doporučujeme k odinstalaci používat nástroje dodávané výrobcem dané aplikace. Chápeme, že někdy to není možné – například z důvodu expirované licence. Uvedené postupy jsou obecně platné a je možné je využít pro vzdálenou odinstalaci de facto jakékoli aplikace.
Typ úlohy Popis
Odinstalace aplikace Tuto možnost lze využít v případě, kdy instalační balíček využívá službu Windows Installer. Příklad: Kaspersky, Symantec, …
AV remover Na stanici můžete vzdáleně spustit nástroj na odebrání řešení třetích stran, který využívá databázi OPSWAT. Před jeho použitím zkontrolujte seznam podporovaných aplikací. Tuto možnost můžete využít například pro odinstalaci produktů Avast.
Spuštění příkazu

Prostřednictvím agenta můžete vzdáleně provést libovolný příkaz. Zavolat můžete uninstaller výrobce nebo vlastní skript. Níže uvádíme několik příkladů:

 • Oficinální nástroj výrobce, který podporuje parametry: \\share\uninstaller\avg_remover.exe /norestart /skipask (platné pro starší verze AVG)
 • Znáte-li cestu a parametry k odinstalaci produktu: "C:\Program Files\AVG\AVG_xxx\avgmfapx.exe" /Appmode=Setup /uninstall /uilevel=Silent /dontrestart
 • Windows Installer je možné zavolat přímo, pokud znáte GUID produktu: msiexec /x {1C3364DF-40B5-4DA4-9810-652A9A792FB1}

Instrukce pro vytvoření úloh krok za krokem naleznete v samostatném článku


Instalace bezpečnostního řešení ESET

Nyní již můžete na stanici nainstalovat produkt ESET. Opět v rámci automatizace můžete využít dynamické skupiny, viz článek Jak automaticky ochránit nový počítač v síti.

Štítky: migrace na eset, přechod na eset, jak přejít na eset, jak odinstalovat avg, odinstalace avast, přechod od kaspersky, migrace Symantec