Databáze znalostí:

Dokáží mě produkty ESET ochránit před zranitelnostmi Meltdown a Spectre?

Autor: | Poslední úprava: 20.03.2023 11:05:29

Na začátku letošního roku byly zveřejněny zranitelnosti v architektuře procesorů používaných v drtivé většině výpočetních a zařízení. Chyba v návrhu umožňuje útočníkovi získat přístup k datům, k nimž by na úrovni operačního systému neměl mít přístup. Bezpečnostní produkty by mohly teoreticky detekovat zneužití této zranitelnosti, nicméně za cenu snížení výkonu zařízení. Efektivnějším řešením je prevence, a proto již velcí výrobci připravují softwarové aktualizace operačních systémů, které možnému zneužití této zranitelnosti zabrání.

Z tohoto důvodu doporučujeme nainstalovat dostupné aktualizace operačního systému. Společnost ESET vydala 4.1.2018 modul antivirové a antispywarové ochrany s číslem 1533.3, který je kompatibilní s již distribuovanou aktualizací operačního systému Windows, která tuto situaci řeší. Jako jedni z mála výrobců bezpečnostních produktů jsme připraveni na instalaci aktualizace operačního systému Windows. V době přípravy tohoto článku byly s aktualizací kompatibilní pouze tři výrobci bezpečnostních produktů. Bez této aktualizace může při provádění razantní změny v jádře operačního systému dojít k pádu systému do BSOD.

Nejčastější dotazy

Jaké systémy jsou postiženy touto zranitelností?
Meltdown: Všechny počítače postavené na procesoru Intel od roku 1995 bez ohledu na operační systém (Windows, Linux, macOS).
Spectre: Teoreticky všechna zařízení s procesorem AMD, ARM nebo Intel.

Jak se mohu chránit?
Meltdown: Nainstalovat aktualizace operačního systému.
Spectre: Nainstalovat aktualizace BIOSu, firmware dodané výrobcem zařízení.
Další informace:

Štítky: Meltdown, Spectre, intel flaw