Databáze znalostí

Proč mě produkt ESET upozorňuje, že mám rootnuté zařízení?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 25.10.2017 13:27:30

Produkt ESET Mobile Security pro Android vás může upozornit, že používáte zařízení, které je tzv. rootnuté. V případě, že jste sami neprováděli tento zásah do operačního systému, níže uvádíme souhrnné informace, co tato informace vlastně znamená.

Co znamená root zařízení?

Mít "rootnuté" zařízení znamená, že mobilní telefon umožňuje jak uživateli, tak jakémukoli jinému programu "ovládat" a měnit nastavení jednotlivých aplikací, operačního systému či komunikaci s hardwarem. Například ukončovat běžící aplikace, jako je třeba ESET Mobile Security, navzdory tomu, že mají z pohledu operačního systému "nejvyšší oprávnění" Správce zařízení. Z tohoto důvodů nemůže produkt ESET zajistit maximální ochranu rootnutých zařízení a aplikace nemusí fungovat správně.

Upozornění

Poznámka:
Další informace naleznete například Wikipedii.

Root jsem neprováděl, jak je to možné?

Každý výrobce mobilního zařízení si upravuje operační systém Android podle svého uvážení a někteří výrobci přímo z výroby dodávají zařízení s oprávněním ROOT, nebo umožňují uživateli používat rozšířená oprávnění, které může produkt ESET detekovat jako rootnuté zařízení. Typickým příkladem jsou zařízení značky Xiaomi.

Věděli jste

Je dobré vědět:
Pokud pochybujete o správnosti detekce ze strany produktu ESET, stáhněte si z Google Play například aplikace Root Detector nebo Root Check, a otestujte přítomnost rootu těmito aplikacemi.

Řešení?

Protože prakticky nemáte takové zařízení pod plnou kontrolou, nedoporučujeme zařízení používat a ideálně byste jej měli vrátit, potažmo reklamovat. V případě, že jste s tímto rizikem ztotožněni, můžete upozornění na tento bezpečnostní incident deaktivovat.

  • V hlavním okně programu ESET přejděte do sekce Bezpečnostní audit.
  • Následně přejděte do sekce Bezpečnostní audit > Monitorování zařízení a pomocí přepínače deaktivujte položku Zařízení je rootnuté.

ESET Mobile Security: Jak vypnout detekci rootnutých zařízení

Varování

Důležité:
Mějte na paměti, že aplikace ESET na takových zařízeních nemusí být plně funkční a může se ukončovat. Produkt ESET v takovém případě nemusí detekovat všechny hrozby a nedokáže zabránit jiným aplikacím neautorizovanému přístupu k vaším osobním datům.

Štítky: zařízení je rootnuté, android root

Hodnocení článku (6 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (2)

M. Vacir
25.01.2019 11:05:20
ESET detekoval jako rootnuté zařízení můj Xiaomi Redmi Note4. Ale ty dvě app, které uvádíte výše, root nezjistily. Čemu tedy věřit?
OndraJ
08.04.2019 13:23:41
Nemohu souhlasit, root je jednoznačně krok směrem k plné kontrole zařízení. Jakákoli linux distribuce instaluje root uživatele a obvykle přidává dalšího uživatele s 'user' oprávněními který se pak elevuje v případě potřeby. Windows také začíná s admin účtem v základu.
Nevím, kde se bere ta mentalita, že root androidu je něco strašného, a bezpečnostní díra, když z x86 platformy jsme zvyklí na 'root' uživatele v každém OS. Je to jen o managementu elevace, samo o sobě je to zásadní pozitivum, jelikož přístup roota je schopen poskytnout jakýsi workaround kolem nedostatků stock Androidu a poskytuje uživateli plnou kontrolu zařízení.

Bylo by možná užitečné zmínit jakou metodou ESET přišel na to, že 'root' je přítomen. Některé appky reportují root přístup i když ROM není v základu rootnutý. Obvykle jde jen o zapnutý ADB sideload nebo debug. Je to každopádně false flag.
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?