Databáze znalostí: Domácnosti > Řešené problémy

Proč mě produkt ESET upozorňuje, že mám rootnuté zařízení?

Autor: | Poslední úprava: 16.10.2017 14:58:53

Produkt ESET Mobile Security pro Android vás může upozornit, že používáte zařízení, které je tzv. rootnuté. V případě, že jste sami neprováděli tento zásah do operačního systému, níže uvádíme souhrnné informace, co tato informace vlastně znamená.

Co znamená root zařízení?

Mít "rootnuté" zařízení znamená, že mobilní telefon umožňuje jak uživateli, tak jakémukoli jinému programu "ovládat" a měnit nastavení jednotlivých aplikací, operačního systému či komunikaci s hardwarem. Příkladem může být ukončování běžících aplikací, jako je třeba ESET Mobile Security, navzdory tomu, že mají z pohledu operačního systému "nejvyšší oprávnění" Správce zařízení. Z tohoto důvodů nemůže produkt ESET zajistit maximální ochranu rootnutých zařízení a aplikace nemusí fungovat správně.

Poznámka:
Další informace naleznete například na Wikipedii.

Root jsem neprováděl, jak je to možné?

Každý výrobce mobilního zařízení si upravuje operační systém Android podle svého uvážení a někteří výrobci přímo z výroby dodávají zařízení s oprávněním ROOT, nebo umožňují uživateli používat rozšířená oprávnění, které může produkt ESET detekovat jako rootnuté zařízení. Typickým příkladem jsou zařízení značky Xiaomi.

Je dobré vědět:
Pokud pochybujete o správnosti detekce ze strany produktu ESET, stáhněte si z Google Play například aplikace Root Detector nebo Root Check, a otestujte přítomnost rootu těmito aplikacemi.

Řešení?

Protože prakticky nemáte takové zařízení pod plnou kontrolou, nedoporučujeme zařízení používat a ideálně byste jej měli vrátit, potažmo reklamovat.

O rootu vím

V případě, že jste s rizikem ztotožněni, můžete upozornění na bezpečnostní incident deaktivovat.

V hlavním okně programu ESET Mobile Security ťukněte na dlaždici Bezpečnostní audit.

Následně ťukněte na dlaždici Rootnuté zařízení.

Jak vypnout detekci rootnutých zařízení

Vpravo nahoře ťukněte na menu > Vypnout.

Vypnutí upozornění

Důležité:
Mějte na paměti, že aplikace ESET na takových zařízeních nemusí být plně funkční a může se ukončovat. Produkt ESET v takovém případě nemusí detekovat všechny hrozby a nedokáže zabránit jiným aplikacím neautorizovanému přístupu k vašim osobním datům.

Štítky: zařízení je rootnuté, android root