Vložením e-mailové adresy se přihlásíte k odběru novinek.

 
 Aktuální verze

Detekční jádro: 16760 (20180118)

Produkty pro domácnosti: 11.0.159

Produkty pro firmy: 6.6.2072

 Kontrola počítače
ESET Online Scanner

ESET Online Scanner je rychlý nástroj pro kontrolu počítače a odstranění nalezených hrozeb.

 Záchranné médium
ESET SysRescue Live

ESET SysRescue Live je nástroj pro odstranění škodlivého kódu nezávisle na operačním systému.

Databáze znalostí

Jak ověřit zabezpečení domácího routeru?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 24.08.2016 14:22:25

Součástí produktu ESET Smart Security je modul, který dokáže otestovat váš domácí router/modem na výskyt bezpečnostních zranitelností. Spuštěním této kontroly zjistíte, zda software v routeru neobsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro útok do vaší sítě. Upozorníme vás také na to, že máte svůj router slabě zabezpečen a chybně nakonfigurován.

» Jak spustit kontrolu routeru

» Řešení problémů

Upozornění

Je dobré vědět:
Produkt ESET nemůže opravit konfiguraci vašeho routeru ani aktualizovat jeho firmware. Pouze vás upozorní na bezpečnostní rizika. Více informací o ochraně domácí sítě naleznete v dokumentaci.

Jak spustit kontrolu domácího routeru?

Varování

Důležité:
Tuto kontrolu spouštějte výhradně na svém domácím routeru! Nikdy ji nespouštějte na veřejných Wi-Fi nebo v doménových sítích.

číslo

V hlavním okně programu přejděte na záložku Nástroje a vyberte možnost Ochrana domácí sítě.
Pokud nevíte, jak otevřít hlavní okno produktu ESET, postupujte podle tohoto návodu.

číslo

V zobrazeném dialogovém okně klikněte na tlačítko Zkontrolovat router.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

číslo

Po dokončení kontroly vyskočí bublina, ve které klikněte na možnost Zobrazit nalezené hrozby.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

Upozornění

Je dobré vědět:
Výsledek kontroly si můžete zobrazit kdykoli po kliknutí na ikonu routeru na hlavní stránce modulu pro ochranu domácí sítě.

Kontrola routeru

nahoru


Řešení problémů

Níže uvádíme seznam nejčastějších problémových stavů s vysvětlením, co znamenají, a stručným popisem, jak tuto situaci vyřešit. Informace o tom, jak se přihlásit do routeru a změnit jeho konfiguraci naleznete v dokumentaci k danému zařízení, případně na webových stránkách výrobce síťového prvku.

ProblémPopisŘešení
Nalezena (potenciální) zranitelnost Váš router (možná) obsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro průnik do vaší sítě. Aktualizujte firmware ve svém routeru.
Nalezena hrozba Váš router je infikován škodlivým kódem.
Firmware v routeru není aktuální Fimware ve vašem routeru je zastaralý a může obsahovat zranitelnosti.
Nežádoucí síťové přesměrování Komunikace z vaší sítě směřuje na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Obnovte router do továrního nastavení, případně aktualizujte jeho firmware.
Nežádoucí nastavení routeru DNS server, který používá váš router, se nachází na seznamu škodlivých serverů a můžete být přesměrováni na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Změňte DNS servery ve svém routeru. Doporučujeme používat Google DNS, případně OpenDNS.
Administrace vašeho routeru je zabezpečena slabým heslem Heslo pro přístup do administrace vašeho routeru je slabé a může jej kdokoli uhodnout. Změňte heslo pro přístup do svého routeru.
Administrace vašeho routeru je dosažitelná z internetu Ve většině případů neexistuje důvod k tomu, aby byla administrace routeru dostupná odkudkoli. Jedná se o bezpečnostní riziko, zejména v kombinaci se zabezpečením administrace slabým heslem. Deaktivujte vzdálený přístup ke svému routeru.
Otevřené síťové služby Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován. Zkontrolujte nastavení routeru a tyto služby vypněte.

ESET Smart Security 10: Ochrana domácí sítě

Jak aktualizovat firmware v routeru?

Specialisté technické podpory společnosti ESET nemohou provést aktualizaci firmware ve vašem routeru vzdáleně. Tuto akci musíte udělat sami, případně se obraťte na výrobce routeru nebo odborný servis. Níže uvádíme odkazy návody výrobců nejrozšířenějších zařízeních v České republice.

nahoru

Štítky: kontrola routeru, ochrana domácí sítě, router sken, zabezpečení routeru

(30 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (3)

Petr Koubek
09.12.2017 17:09:40
v nástrojích mi složka kontrola routeru stále hlásí potencionální zranitelnost, konkrétně otevřené síťové služby. Vydoloval jsem z O2 exe.soubor s novým firmware, včetně návodu instalace, který je napsán tak neskutečně s prominutím debilně, že se podle toho nedá udělat nic! Poradíte mi, co mám dělat? Děkuji
Petr Koubek
Martin Buchta
02.01.2018 08:15:31
Dobrý den,
v tomto případě doporučujeme kontaktovat společnost O2, jakožto dodavatele vašeho HW. Případně si pořiďte nový ADSL2+ modem od některého z renomovaných výrobců.
Jiří Rajskup
18.01.2018 12:14:52
Jak změnit heslo u routru ASUS RT-N12E.Děkuji za radu.
Rajskup
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Celé jméno:
E-mail:
Komentář:
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?