Databáze znalostí

Jak ověřit zabezpečení domácího routeru?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 31.05.2019 12:16:05

Součástí vybraných produktů ESET pro Windows a Android je modul, který dokáže otestovat váš domácí router/modem na výskyt bezpečnostních zranitelností. Spuštěním této kontroly zjistíte, zda software v routeru neobsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro útok do vaší sítě. Upozorníme vás také na to, že máte svůj router slabě zabezpečen a chybně nakonfigurován.

» Jak spustit kontrolu routeru na PC

» Jak spustit kontrolu routeru na chytrém telefonu

» Co znamenají barevné ikony

» Řešení problémů

Upozornění

Je dobré vědět:
Produkt ESET nemůže opravit konfiguraci vašeho routeru ani aktualizovat jeho firmware. Pouze vás upozorní na bezpečnostní rizika. Více informací o ochraně domácí sítě naleznete v dokumentaci.

Jak spustit kontrolu domácího routeru na PC?

Varování

Důležité:
Tuto kontrolu spouštějte výhradně na svém domácím routeru! Nikdy ji nespouštějte na veřejných Wi-Fi nebo v doménových sítích.

číslo

V hlavním okně programu přejděte na záložku Nástroje a vyberte možnost Ochrana domácí sítě.
Pokud nevíte, jak otevřít hlavní okno produktu ESET, postupujte podle tohoto návodu.

číslo

V zobrazeném dialogovém okně klikněte na tlačítko Zkontrolovat router.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

číslo

Po dokončení kontroly se zobrazí okno se zprávou, ve které klikněte na možnost Zobrazit nalezené hrozby.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

Upozornění

Je dobré vědět:
Výsledek kontroly si můžete zobrazit kdykoli po kliknutí na ikonu routeru na hlavní stránce modulu pro ochranu domácí sítě.

Kontrola routeru

Jak spustit kontrolu domácího routeru na chytrém telefonu?

Varování

Důležité:
Tuto kontrolu spouštějte výhradně na svém domácím routeru! Nikdy ji nespouštějte na veřejných Wi-Fi nebo v doménových sítích.

číslo

Po otevření aplikace ESET Mobile Security pro Android ťukněte na ikonu s popisem Domácí síť.

Jak přejít na kontrolu domácí sítě

číslo

V obrazovce Domácí síť ťukněte na tlačítko Zkontrolovat síť (pokud síť ještě nebyla zařízením kontrolována, objeví se na obrazovce údaj Nezkontrolováno).

Ťuknutím na ikonu radaru přejdete do módu radarového zobrazení.

Ťuknutím na ikonu seznamu přejdete do módu zobrazení zařízení v seznamu.

  • Jak spustit kontrolu domácího routeru, zobrazení v seznamu
  • Radarové zobrazení sítě
číslo

Po dokončení kontroly se zobrazí nová nalezená zařízení označená hvězdičkou. Pohybem prstu po obrazovce zprava doleva je možno přesouvat se mezi jednotlivými zařízeními.

Po ťuknutí na nové zařízení je možno jej pojmenovat.

Kontrola routeru

Upozornění

Je dobré vědět:
Výsledek kontroly si můžete zobrazit na úvodní stránce v Protokolu aktivity.

Co znamenají barevné ikony?

Mimo ikon značící zařízení, jako jsou routery, monitory, chytré telefony aj., se můžete také setkat s ikonami barevnými. Co říkají a jak máte reagovat, když se objeví?

Ikona se žlutou hvězdou značí nová zařízení Žlutá hvězda značí zařízení, která jsou v síti nová nebo byla nalezena produktem ESET poprvé.
Žlutá osmiúhelníková upozorňující ikona - vaše zařízení může obsahovat chyby v zabezpečení Žlutá osmiúhelníková upozorňující ikona značí router, který může obsahovat chyby v zabezpečení. Klikněte v produktu na ikonu pro detailní informace o události.
Červená trojúhelníková varující ikona - router obsahuje chyby v zabezpečení a může být infikován. Červená trojúhelníková varující ikona znamená, že váš router obsahuje chyby v zabezpečení a může být infikován. Klikněte v produktu na ikonu pro detailní informace o události.
Modrá kruhová ikona se může objevit, jestliže produkt ESET má dodatečnou informaci o vašem routeru. Modrá kruhová ikona se může objevit, jestliže produkt ESET má dodatečnou informaci o vašem routeru. Bezprostřední reakce není vyžadována, protože aktuálně nehrozí bezpečnostní rizika. Klikněte v produktu na ikonu pro detailní informace o události.


Řešení problémů

Níže uvádíme seznam nejčastějších problémových stavů s vysvětlením, co znamenají, a stručným popisem, jak tuto situaci vyřešit. Informace o tom, jak se přihlásit do routeru a změnit jeho konfiguraci naleznete v dokumentaci k danému zařízení, případně na webových stránkách výrobce síťového prvku.

Problém Popis Řešení
Nalezena (potenciální) zranitelnost Váš router (možná) obsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro průnik do vaší sítě. Aktualizujte firmware ve svém routeru.
Nalezena hrozba Váš router je infikován škodlivým kódem.
Firmware v routeru není aktuální Fimware ve vašem routeru je zastaralý a může obsahovat zranitelnosti.
Nežádoucí síťové přesměrování Komunikace z vaší sítě směřuje na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Obnovte router do továrního nastavení, případně aktualizujte jeho firmware.
Nežádoucí nastavení routeru DNS server, který používá váš router, se nachází na seznamu škodlivých serverů a můžete být přesměrováni na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Změňte DNS servery ve svém routeru. Doporučujeme používat Google DNS, případně OpenDNS.
Administrace vašeho routeru je zabezpečena slabým heslem Heslo pro přístup do administrace vašeho routeru je slabé a může jej kdokoli uhodnout. Změňte heslo pro přístup do svého routeru.
Administrace vašeho routeru je dosažitelná z internetu Ve většině případů neexistuje důvod k tomu, aby byla administrace routeru dostupná odkudkoli. Jedná se o bezpečnostní riziko, zejména v kombinaci se zabezpečením administrace slabým heslem. Deaktivujte vzdálený přístup ke svému routeru.
Otevřené síťové služby Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován. Zkontrolujte nastavení routeru a tyto služby vypněte.

ESET Smart Security 10: Ochrana domácí sítě

Jak aktualizovat firmware v routeru?

Specialisté technické podpory společnosti ESET nemohou provést aktualizaci firmware ve vašem routeru vzdáleně. Tuto akci musíte udělat sami, případně se obraťte na výrobce routeru nebo odborný servis. Níže uvádíme odkazy na návody výrobců nejrozšířenějších zařízeních v České republice.

Štítky: kontrola routeru, ochrana domácí sítě, router sken, zabezpečení routeru

Hodnocení článku (36 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (14)

Petr Koubek
09.12.2017 17:09:40
v nástrojích mi složka kontrola routeru stále hlásí potencionální zranitelnost, konkrétně otevřené síťové služby. Vydoloval jsem z O2 exe.soubor s novým firmware, včetně návodu instalace, který je napsán tak neskutečně s prominutím debilně, že se podle toho nedá udělat nic! Poradíte mi, co mám dělat? Děkuji
Petr Koubek
Martin Buchta
02.01.2018 08:15:31
Dobrý den,
v tomto případě doporučujeme kontaktovat společnost O2, jakožto dodavatele vašeho HW. Případně si pořiďte nový ADSL2+ modem od některého z renomovaných výrobců.
Milan Šeděnka
07.03.2018 19:39:39
Otevřené síťové služby:
Port:23
Služba: TELNET, TCP
Vůbec netuším co to je, v routeru tam nic takového nevidím.
Mám ADSL Zeyxel od O2 s TV
Martin Buchta
20.03.2018 10:03:40
Dobrý den,
jedná se o službu pro vzdálené ovládání prostřednictvím příkazového řádku. Pro deaktivování se podívejte do uživatelské příručky, případně kontaktujte výrobce/dodavatele routeru.
Zemanova
17.06.2018 21:32:00
Dobrý den, hlásí mi to totéž, mám také Zyxel (od T-Mobile), je nezbytně nutné to deaktivovat, když mám ESET? Děkuji
Michal Petřek
15.03.2018 17:06:13
Zdravím, kontrola místní sítě mi vyhodila, stejně jako pánovi nade mnou, otevřené citlivé síťové služby. mám aktivovanou správu přes internet, takže je to pro mne pochopitelní, ale nejsem si jistý, jestli tam není ještě něco, co bych mohl vylepšit.
Služby: TLS 1.0 TLS 1.1, TLS 1.2 A TCP
Tímto bych se chtěl zeptat k čemu jednotlivé služby jsou a případně jestli je lze nějak zakázat.
router asus n17u
Branislav Pavlík
03.09.2018 23:41:25
Dobrý den Váš antivir mi napísal, že moj router má nalezenu zranitelnost ale vo Vašej databáze neni, mám NETIS WF 2780
Tomáš Hodoušek
21.09.2018 21:58:41
Dobrý den,
Otevřené síťové služby: Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován.
Port:23
Služba: TELNET, TCP
Mám router Archer C20. nový firmware nainstalován. Jak velké je to riziko a kde v nastavení routeru můžu síťové služby zavřít? Děkuji za odpověď.
Martin Buchta
03.12.2018 07:35:49
Dobrý den,
služba telnet slouží pro vzdálené ovládání pomocí příkazového řádku. Pro více informací a návod, jak tuto službu vypnout, kontaktujte poskytovatele připojení / výrobce routeru.
Jiří Gach
02.12.2018 09:46:59
Dobrý den,
Po kontrole místní sítě mi ESET hlásí:
Otevřené síťové služby: Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován.
Port:23
Služba: TELNET, TCP

Mohu tuto síťovou službu zakázat? Není tato služba nutná k ovládání O2TV?
Děkuji.
Jiří Gach
Martin Buchta
03.12.2018 07:35:45
Dobrý den,
služba telnet slouží pro vzdálené ovládání pomocí příkazového řádku. Pro více informací a návod, jak tuto službu vypnout, kontaktujte poskytovatele připojení / výrobce routeru.
Jaroslava Duchoslavová
17.12.2018 18:40:17
ESET mi hlásí zranitelnost modemu Huawey 622 U. Nikde jsem však nenašla aktualizace, abych tuto zranitelnost mohla odstranit. Stále mi to hlásí, že se někdo připojuje na moji síť. Navíc nikde nemám zaznamenané přihlašovací údaje, protože modem připojovat technik od O2 již před lety. Prosím o radu.
Pavel Burian
28.01.2019 16:40:39
Pro Zyxel od O2 (ale bude asi stejné též pro T-mobile) je deaktivace Telnetu jednoduchá...Jděte do webového rozhraní k ovládání routeru (10.0.0.138) a zde v kolonce management-vzdálená správa najdete tabulku se službami. Deaktivujte Telnet a máte po problému s hláškou od Eset a zároveň máte o něco více zabezpečený router :-).
Václav Špůr
01.03.2019 12:24:48
ESET mi hlásí slabé heslo u routeru. Používám Zyxel od O2. Kde a jak mohu heslo změnit? V administraci se tato možnost nenabízí.
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?