Databáze znalostí

Jak ověřit zabezpečení domácího routeru?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 24.08.2016 14:22:25

Součástí produktu ESET Smart Security je modul, který dokáže otestovat váš domácí router/modem na výskyt bezpečnostních zranitelností. Spuštěním této kontroly zjistíte, zda software v routeru neobsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro útok do vaší sítě. Upozorníme vás také na to, že máte svůj router slabě zabezpečen a chybně nakonfigurován.

» Jak spustit kontrolu routeru

» Řešení problémů

Upozornění

Je dobré vědět:
Produkt ESET nemůže opravit konfiguraci vašeho routeru ani aktualizovat jeho firmware. Pouze vás upozorní na bezpečnostní rizika. Více informací o ochraně domácí sítě naleznete v dokumentaci.

Jak spustit kontrolu domácího routeru?

Varování

Důležité:
Tuto kontrolu spouštějte výhradně na svém domácím routeru! Nikdy ji nespouštějte na veřejných Wi-Fi nebo v doménových sítích.

číslo

V hlavním okně programu přejděte na záložku Nástroje a vyberte možnost Ochrana domácí sítě.
Pokud nevíte, jak otevřít hlavní okno produktu ESET, postupujte podle tohoto návodu.

číslo

V zobrazeném dialogovém okně klikněte na tlačítko Zkontrolovat router.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

číslo

Po dokončení kontroly vyskočí bublina, ve které klikněte na možnost Zobrazit nalezené hrozby.

Jak spustit kontrolu domácího routeru

Upozornění

Je dobré vědět:
Výsledek kontroly si můžete zobrazit kdykoli po kliknutí na ikonu routeru na hlavní stránce modulu pro ochranu domácí sítě.

Kontrola routeru

nahoru


Řešení problémů

Níže uvádíme seznam nejčastějších problémových stavů s vysvětlením, co znamenají, a stručným popisem, jak tuto situaci vyřešit. Informace o tom, jak se přihlásit do routeru a změnit jeho konfiguraci naleznete v dokumentaci k danému zařízení, případně na webových stránkách výrobce síťového prvku.

ProblémPopisŘešení
Nalezena (potenciální) zranitelnost Váš router (možná) obsahuje známé zranitelnosti, které lze snadno využít pro průnik do vaší sítě. Aktualizujte firmware ve svém routeru.
Nalezena hrozba Váš router je infikován škodlivým kódem.
Firmware v routeru není aktuální Fimware ve vašem routeru je zastaralý a může obsahovat zranitelnosti.
Nežádoucí síťové přesměrování Komunikace z vaší sítě směřuje na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Obnovte router do továrního nastavení, případně aktualizujte jeho firmware.
Nežádoucí nastavení routeru DNS server, který používá váš router, se nachází na seznamu škodlivých serverů a můžete být přesměrováni na stránky se škodlivým obsahem. To může znamenat, že byl váš router kompromitován. Změňte DNS servery ve svém routeru. Doporučujeme používat Google DNS, případně OpenDNS.
Administrace vašeho routeru je zabezpečena slabým heslem Heslo pro přístup do administrace vašeho routeru je slabé a může jej kdokoli uhodnout. Změňte heslo pro přístup do svého routeru.
Administrace vašeho routeru je dosažitelná z internetu Ve většině případů neexistuje důvod k tomu, aby byla administrace routeru dostupná odkudkoli. Jedná se o bezpečnostní riziko, zejména v kombinaci se zabezpečením administrace slabým heslem. Deaktivujte vzdálený přístup ke svému routeru.
Otevřené síťové služby Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován. Zkontrolujte nastavení routeru a tyto služby vypněte.

ESET Smart Security 10: Ochrana domácí sítě

Jak aktualizovat firmware v routeru?

Specialisté technické podpory společnosti ESET nemohou provést aktualizaci firmware ve vašem routeru vzdáleně. Tuto akci musíte udělat sami, případně se obraťte na výrobce routeru nebo odborný servis. Níže uvádíme odkazy návody výrobců nejrozšířenějších zařízeních v České republice.

nahoru

Štítky: kontrola routeru, ochrana domácí sítě, router sken, zabezpečení routeru

(34 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (8)

Petr Koubek
09.12.2017 17:09:40
v nástrojích mi složka kontrola routeru stále hlásí potencionální zranitelnost, konkrétně otevřené síťové služby. Vydoloval jsem z O2 exe.soubor s novým firmware, včetně návodu instalace, který je napsán tak neskutečně s prominutím debilně, že se podle toho nedá udělat nic! Poradíte mi, co mám dělat? Děkuji
Petr Koubek
Martin Buchta
02.01.2018 08:15:31
Dobrý den,
v tomto případě doporučujeme kontaktovat společnost O2, jakožto dodavatele vašeho HW. Případně si pořiďte nový ADSL2+ modem od některého z renomovaných výrobců.
Milan Šeděnka
07.03.2018 19:39:39
Otevřené síťové služby:
Port:23
Služba: TELNET, TCP
Vůbec netuším co to je, v routeru tam nic takového nevidím.
Mám ADSL Zeyxel od O2 s TV
Martin Buchta
20.03.2018 10:03:40
Dobrý den,
jedná se o službu pro vzdálené ovládání prostřednictvím příkazového řádku. Pro deaktivování se podívejte do uživatelské příručky, případně kontaktujte výrobce/dodavatele routeru.
Zemanova
17.06.2018 21:32:00
Dobrý den, hlásí mi to totéž, mám také Zyxel (od T-Mobile), je nezbytně nutné to deaktivovat, když mám ESET? Děkuji
Michal Petřek
15.03.2018 17:06:13
Zdravím, kontrola místní sítě mi vyhodila, stejně jako pánovi nade mnou, otevřené citlivé síťové služby. mám aktivovanou správu přes internet, takže je to pro mne pochopitelní, ale nejsem si jistý, jestli tam není ještě něco, co bych mohl vylepšit.
Služby: TLS 1.0 TLS 1.1, TLS 1.2 A TCP
Tímto bych se chtěl zeptat k čemu jednotlivé služby jsou a případně jestli je lze nějak zakázat.
router asus n17u
Branislav Pavlík
03.09.2018 23:41:25
Dobrý den Váš antivir mi napísal, že moj router má nalezenu zranitelnost ale vo Vašej databáze neni, mám NETIS WF 2780
Tomáš Hodoušek
21.09.2018 21:58:41
Dobrý den,
Otevřené síťové služby: Na vašem routeru jsou povoleny síťové služby, které mohou ostatní zneužít. Může se jednat o chybnou konfiguraci nebo je váš router kompromitován.
Port:23
Služba: TELNET, TCP
Mám router Archer C20. nový firmware nainstalován. Jak velké je to riziko a kde v nastavení routeru můžu síťové služby zavřít? Děkuji za odpověď.
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Celé jméno:
E-mail:
Komentář:
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?