Produkty ESET, které jsou na konci svého životního cyklu, již nebudou zajišťovat ochranu vašeho počítače:
Staré a nepodporované verze produktů ESET si brzy přestanou stahovat aktualizace detekčního jádra a programových modulů. Pro zajištění maximální ochrany si bezplatně aktualizujte vámi používané řešení ESET na nejnovější verzi. Přehled dotčených verzí společně s možnými aktualizačními scénáři naleznete v migračním průvodci.

Databáze znalostí

Proč produkt ESET blokuje přístup k webové kameře?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 20.11.2019 14:08:46

Některé programy potřebují pro svou správnou funkci přístup ke kameře. V rámci ochrany před kyberšpionáží byl do produktu ESET zabudován modul ochrany webové kamery. Jeho prostřednictvím můžete aplikacím a procesům povolit/zablokovat přístup k webové kameře. Produkt ESET vás na snahu o přístup jakéhokoli programu upozorní automaticky. Do té doby budete automaticky chráněni před vytvářením neočekávaného kamerového záznamu.

Nastavení přístupu

Než povolíte přístup programu k webkameře, zvolte, zda se má produkt ESET dotazovat vždy, či si vaši volbu zapamatovat. Pokud ponecháte Vždy se dotázat, při každém pokusu programu o přístup k webkameře se vám toto okno znovu zobrazí. V dialogovém okně následně klikněte na Povolit přístup. Stejný způsob budete volit při vytváření a úpravě pravidla jiné aplikace vyžadující přístup k webové kameře.

Povolení přístupu k webkameře

Změna pravidla

Pokud po nastavení přístupu změníte své rozhodnutí (například z původního povolení chcete aplikaci blokovat přístup ke kameře), vytvořené pravidlo můžete změnit po otevření programu ESET. V hlavním okně programu klikněte na záložku Nastavení a vpravo dole klikněte na Rozšířená nastavení (nebo stiskněte klávesu F5). V dialogovém okně v levém menu vyberte položku Správa zařízení a vpravo klikněte na Ochrana webkamery (symbol vedle nadpisu se změní z "+" na "-"). V řádku Pravidla poté klikněte na Změnit.

Změna pravidla

Otevře se vám další okno. Ve sloupečku Akce upravte přístup nebo akci pro daný program. Tedy pokud nechcete, aby kamera u dané aplikace záznam pořizovala, vyberete Blokovat přístup. Klikněte na OK a Vaši volbu potvrdíte opětovným kliknutím na OK i v dalším okně.

Rozšířené nastavení

Je dobré vědět:

Zvažte, zda daná aplikace skutečně potřebuje mít přístup ke kameře a dle toho volte, zda udělíte aplikaci permanentní přístup volbou Zapamatovat akci pro tuto aplikaci (např. pro Skype) nebo přístup dočasný volbou Vždy se dotázat (např. pro Google Chrome). Při práci s prohlížeči si totiž nemůžete být vždy jisti, zda některá z webových stránek webovou kameru nevyužívá.

Štítky: ESET Smart Security, špehování, webkamera, webová kamera

Hodnocení článku (6 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc