Databáze znalostí: Domácnosti

Proč produkt ESET blokuje přístup k webové kameře?

Autor: Michal Filipin | Poslední úprava: 15.08.2016 16:22:07

Některé programy potřebují pro svou správnou funkci přístup ke kameře. V rámci ochrany před kyberšpionáží byl do produktu ESET zabudován modul ochrany webové kamery. Jeho prostřednictvím můžete aplikacím a procesům povolit/zablokovat přístup k webové kameře. Produkt ESET vás na snahu o přístup jakéhokoli programu upozorní automaticky. Do té doby budete automaticky chráněni před vytvářením neočekávaného kamerového záznamu.

Nastavení přístupu

Než povolíte přístup programu k webkameře, zvolte, zda se má produkt ESET dotazovat vždy, či si vaši volbu zapamatovat. Pokud ponecháte Vždy se dotázat, při každém pokusu programu o přístup k webkameře se vám toto okno znovu zobrazí. V dialogovém okně následně klikněte na Povolit přístup. Stejný způsob budete volit při vytváření a úpravě pravidla jiné aplikace vyžadující přístup k webové kameře.

Povolení přístupu k webkameře

Změna pravidla

Pokud po nastavení přístupu změníte své rozhodnutí (například z původního povolení chcete aplikaci blokovat přístup ke kameře), vytvořené pravidlo můžete změnit po otevření programu ESET

Otevřete hlavní okno programu ESET. Pokud nevíte jak, postupujte podle tohoto návodu.

Stiskněte klávesu F5 a zobrazte si Rozšířená nastavení.

V části Web a mail > Filtrování protokolů > pomocí přepínače deaktivujte možnost Zapnout kontrolu obsahu aplikačních protokolů.

Přejděte do sekce Správa zařízení > Ochrana webkamery a na řádku Pravidla klikněte na Změnit.

Rozšířené nastavení produktu ESET

Otevře se vám další okno. Ve sloupečku Akce upravte přístup nebo akci pro daný program. Tedy pokud nechcete, aby kamera u dané aplikace záznam pořizovala, vyberete Blokovat přístup. Klikněte na OK a Vaši volbu potvrdíte opětovným kliknutím na OK i v dalším okně.

Úprava pravidla webkamery

Je dobré vědět:

Zvažte, zda daná aplikace skutečně potřebuje mít přístup ke kameře a dle toho volte, zda udělíte aplikaci permanentní přístup volbou Zapamatovat akci pro tuto aplikaci (např. pro Skype) nebo přístup dočasný volbou Vždy se dotázat (např. pro Google Chrome). Při práci s prohlížeči si totiž nemůžete být vždy jisti, zda některá z webových stránek webovou kameru nevyužívá.

Štítky: KB771, ESET Smart Security, špehování, webkamera, webová kamera