Databáze znalostí:

Jak ověřit správně fungující antivirovou ochranu?

Autor: | Poslední úprava: 02.06.2021 10:24:22

Funkčnost antivirové ochrany (rezidentního štítu) a systému včasného varování ESET LiveGrid® můžete jednoduše ověřit pomocí speciálních testovacích souborů. Tyto testovací soubory nejsou nijak škodlivé. Jde o textové soubory s definovaným řetězcem znaků, který dle vzájemné dohody detekují výrobci bezpečnostních aplikací.

Pro otestování správně fungující rezidentní ochrany slouží soubor EICAR. Ochranu založenou na ověřování informací vůči cloudu pak otestujete souborem CloudCar. Podrobné informace o projektu a souboru EICAR najdete např. na české Wikipedii.

Pro přechod k jednotlivým podkapitolám vyberte položku ze seznamu:

Ověření fungující antivirové ochrany

Z tabulky Download area using... na webové stránce projektu Eicar si stáhněte jeden z testovacích souborů:

Pokud rezidentní ochrana funguje správně, bude stažení souboru zablokováno a soubor se do počítače neuloží. Zároveň se zobrazí upozornění na zablokovanou hrozbu.

Testovací soubor EICAR


Ověření fungujícího systému včasného varování ESET LiveGrid®

Přejděte na stránku http://www.amtso.org/feature-settings-check-cloud-lookups a kliknutím na tlačítko Launch the test stáhněte testovací soubor cloudcar.exe.

Pokud systém včasného varování funguje správně, stahovaný soubor bude ověřen na internetových serverech ESET a na základě zpětně získaných informací bude zablokován. Soubor se do zařízení neuloží. Zároveň se zobrazí upozornění na zablokovanou hrozbu Suspicious object (podezřelý objekt).

Testovací soubor CLOUDCAR


Ověření detekce potenciálně nechtěných aplikací (PUA)

Přejděte na stránku https://www.amtso.org/feature-settings-check-potentially-unwanted-applications/ a kliknutím na tlačítko Launch the test stáhněte testovací soubor PotentiallyUnwanted.exe.

Je dobré vědět:
Jestliže nedojde k žádné akci, ani nepozorujete stažení souboru, klikněte na tlačítko Launch the test pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce klikněte na Uložit odkaz jako...

Pokud systém včasného varování funguje správně, stahovaný soubor bude ověřen na internetových serverech ESET a na základě zpětně získaných informací zablokován. Budete vyzváni k akci – zobrazí upozornění na nález potenciálně nechtěné aplikace.

Testovací soubor CLOUDCAR


Ochrana před phishingem

Přejděte na stránku https://www.amtso.org/feature-settings-check-phishing-page/ a klikněte na odkaz Launch the test.

Pokud ochrana před přístupem na phishingovou stránku funguje správně, zobrazí se upozornění o potenciálním pokusu o phishing a adresa bude zablokována.

Testovací soubor CLOUDCAR


Test antispamové ochrany

Pomocí speciálního řetězce známého jako GTUBE (Generic Test for Unsolicited Bulk Email) můžete ověřit funkčnost antispamového jádra produktu ESET a jeho schopnost detekce nevyžádaných zpráv.

Pro otestování funkčnosti antispamové ochrany odešlete zprávu s následujícím 68-bajtovým řetězcem v jejím těle:

XJS*C4JDBQADN1.NSBN3*2IDNEN*GTUBE-STANDARD-ANTI-UBE-TEST-EMAIL*C.34X

Tento text vložte do zprávy tak jak je (na jeden řádek, bez mezer nebo nových řádků). Případně si stáhněte vzor zprávy v RFC-822 formátu.

Štítky: antivirus nefunguje, nekontroluje soubory, ochrana nefunguje, testování