Pro zajištění maximální ochrany si bezplatně aktualizujte vámi používané řešení ESET na nejnovější verzi:
Starší verze produktů ESET již nebude brzy možné provozovat na Windows 10, stejně tak aktuální produkty na systémech bez podpory SHA-2. Přehled dotčených verzí společně s možnými aktualizačními scénáři naleznete v migračním průvodci.

Databáze znalostí

Jak ověřit správně fungující antivirovou ochranu?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 13.05.2019 07:46:08

Funkčnost antivirové ochrany (rezidentního štítu) a systému včasného varování ESET LiveGrid® můžete jednoduše ověřit pomocí speciálních testovacích souborů. Tyto testovací soubory nejsou nijak škodlivé. Jde o textové soubory s definovaným řetězcem znaků, který dle vzájemné dohody detekují výrobci bezpečnostních aplikací.

Pro otestování správně fungující rezidentní ochrany slouží soubor EICAR. Ochranu založenou na ověřování informací vůči cloudu pak otestujete souborem CloudCar. Podrobné informace o souboru EICAR najdete např. na české Wikipedii.

Pro přechod k jednotlivým podkapitolám vyberte položku ze seznamu:

Ověření fungující antivirové ochrany

Pomocí webového prohlížeče si stáhněte jeden ze souborů eicar z této stránky:
http://2016.eicar.org/85-0-Download.html

Pokud rezidentní ochrana funguje správně, bude stažení souboru zablokováno a soubor nebude do počítače uložen. Zároveň se zobrazí upozornění na zablokovanou hrozbu.

Testovací soubor EICAR

nahoru


Ověření fungujícího systému včasného varování ESET LiveGrid®

Přejděte na stránku http://www.amtso.org/feature-settings-check-cloud-lookups a kliknutím na odkaz Download the CloudCar Testfile... stáhněte testovací soubor cloudcar.exe.

Pokud systém včasného varování funguje správně, stahovaný soubor bude ověřen na internetových serverech ESET a na základě zpětně získaných informací zablokován. Soubor nebude uložen do počítače. Zároveň se zobrazí upozornění na zablokovanou hrozbu Suspicious object (podezřelý objekt).

Testovací soubor CLOUDCAR

nahoru


Ověření detekce potenciálně nechtěných aplikací (PUA)

Přejděte na stránku https://www.amtso.org/feature-settings-check-potentially-unwanted-applications/ a kliknutím na tlačítko Download the Potentially Unwanted Application 'test' file stáhněte soubor PotentiallyUnwanted.exe.

Pokud systém včasného varování funguje správně, stahovaný soubor bude ověřen na internetových serverech ESET a na základě zpětně získaných informací zablokován. Soubor nebude uložen do počítače a budete vyzváni k akci - zobrazí upozornění na nález potenciálně nechtěné aplikace.

Testovací soubor CLOUDCAR

nahoru


Ochrana před phishingem

Přejděte na stránku https://www.amtso.org/security-features-check/ a klikněte na odkaz Detect phishing pages.

Pokud ochrana před přístupem na phishingovou stránku funguje správně, zobrazí se upozornění o potenciálním pokusu o phishing a adresa bude zablokována.

Testovací soubor CLOUDCAR

nahoru


Test antispamové ochrany

Pomocí speciálního řetězce známého jako GTUBE (Generic Test for Unsolicited Bulk Email) můžete ověřit funkčnost antispamového jádra produktu ESET a jeho schopnost detekce nevyžádaných zpráv.

Pro otestování funkčnosti antispamové ochrany odešlete zprávu s následujícím 68-bajtovým řetězcem v jejím těle:

XJS*C4JDBQADN1.NSBN3*2IDNEN*GTUBE-STANDARD-ANTI-UBE-TEST-EMAIL*C.34X

Tento text vložte do zprávy tak jak je (na jeden řádek, bez mezer nebo nových řádků). Případně si stáhněte vzor zprávy v RFC-822 formátu.

nahoru

Štítky: antivirus nefunguje, nekontroluje soubory, ochrana nefunguje, testování

Hodnocení článku (14 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc