ERA 6 – Otázky a odpovědi

Autor: | Poslední úprava: 16.01.2015 14:25:44

Musím za přechod na ERA 6 platit?
Co je dobré vědět před přechodem na ERA 6?
Mohu používat ESET Endpoint verze 5 a starší produkty s ERA 6?
Je možné aby na jednom stroji běžel ERA 5 i ERA 6?
Přenesou se při aktualizaci z ERA 5 vytvořené politiky?
Mohu použít současnou MS Access databázi v ERA 6?
Aktuálně nepoužívám žádný databázový server, mohu nainstalovat ERA 6?
Je možné ERA 6 virtualizovat?
Při instalaci ERA 6 je vyžadován Microsoft .NET Framework 3.5, není možné ho však standardně nainstalovat.
Pokud zapomenu heslo administrátora pro přihlášení do konzole, mohu ho nějak obnovit?
Obsahuje ERA 6 nástroj pro zálohu databáze?
Jaké jsou možnosti instalace?
Jaké jsou doporučené HW a SW požadavky pro ERA 6?


 • Musím za přechod na ERA 6 platit?
  Nemusíte. V rámci standardní licenční politiky máte vždy nárok na nejnovější verze všech produktů ESET, které máte licencovány.

 • Co je dobré vědět před přechodem na ERA 6?
  Jelikož je ERA 6 postavena na zcela nové architektuře, je důležité si ověřit, zda je vaše prostředí připraveno a přechod k ERA 6 pro Vás nebude znamenat ztrátu některých funkcionalit.

  • Podporované produkty
   ERA 6 podporuje poslední verze všech produktů pro firemní zákazníky. Kompletní přehled najdete v dokumentaci. Pokud používáte starší verze produktů, doporučujeme provést jejich aktualizaci.
  • ERA 6 používá novou konfigurační šablonu
   Nové prostředí konfigurace je optimalizováno pro použití s novou verzí produktů pro ochranu koncových stanic ESET Endpoint Security a ESET Endpoint Antivirus 6. Díky novému konfiguračnímu prostředí není možné v ERA 6 plně spravovat starší klienty (ESET Endpoint Security/Antivirus 5 a starší). Je tedy vhodné při migraci na ERA 6 aktualizovat také klienty na plně podporovanou verzi produktu ESET.

   Díky nové konfigurační šabloně také není možné přenést z předchozí verze ERA parametrické skupiny, statické skupiny vytvořené na základě synchronizace s AD a jednorázové úlohy. Tato nastavení si před přechodem na novou verzi ERA poznamenejte.

   Politiky je možné přenést. Vzhledem k odlišnému fungování politik v ERA 6 však nebude zachován jejich vztah parent-child ani aplikace na skupiny na základě pravidel. ERA 6 již pravidla pro politiky nepodporuje, aplikace politik je zde jednodušší.

 

 • Mohu používat ESET Endpoint verze 5 a starší produkty s ERA 6?
  Můžete tyto produkty pomocí ERA 6 spravovat. Možnosti správy a nastavení jsou však omezené. Nové funkce a nastavení, která obsahuje ESET Endpoint 6 nebudou aplikována na starší produkty. Aplikována budou pouze nastavení, která jsou pro starší verze klientských produktů stejná.
   
 • Je možné aby na jednom stroji běžel ERA 5 i ERA 6?
  Standardně není možné, aby na jednom stroji, kde běží aktuálně ERA 5, běžela také nová verze ERA. Při migraci je doporučeno před instalací ERA 6 původní verzi odinstalovat nebo ERA 6 nainstalovat na jiný stroj. Pokud skutečně potřebujete, aby obě verze ERA fungovaly na jednom stroji, je nutné před instalací ERA 6 změnit jméno služby ERA serveru verze 5 a změnit také jednotlivé porty. Doporučené postupy pro migraci z verze 5 budou zveřejněny v databázi znalostí.
   
 • Přenesou se při aktualizaci z ERA 5 vytvořené politiky?
  Jak již bylo napsáno výše, ERA 6 má kompletně přepracované uživatelské rozhraní pro konfiguraci klientů (již zde neexistuje původní konfigurační editor). Taktéž práce s politikami je založena na jiném principu. Z tohoto důvodu není možné přenést původně vytvořený strom politik z ERA 5. Naproti tomu, práce s politikami i změna konfigurace klientů je jednodušší. Prostředí pokročilého nastavení na klientech je nově zcela shodné s novým konfiguračním prostředím v ERA 6.
   
 • Mohu použít současnou MS Access databázi v ERA 6?
  Nemůžete. ERA 6 aktuálně podporuje Microsoft SQL Server 2008 R2 a novější nebo MySQL 5.5 a novější (podpora dalších databází se připravuje). Volba databázového serveru je součástí instalace ERA serveru a ERA Proxy serveru. Pro migraci databáze je však připraven nástroj ERA Migration Tool, který umožní export databáze z ERA 5 a po instalaci ERA 6 její opětovný import do nové databáze. Je možné z původní databáze přenést počítače, statické skupiny a protokoly.
   
 • Aktuálně nepoužívám žádný databázový server, mohu nainstalovat ERA 6?
  Ano můžete. Součástí standardního instalačního balíčku ERA 6 je Microsoft SQL Server Express. Při instalaci je pak vytvořena databáze a rovnou nastavena pro použití s ERA 6. Pamatujte na to, že Microsoft SQL Server Express má limit databáze 10 GB.

  V případě, že používáte Microsoft SBS, není možné nainstalovat Microsoft SQL Server Express, jelikož SBS pracuje také jako doménový kontrolér. Doporučujeme tak ERA Server nainstalovat na jiný server, nebo použít externí databázi či MySQL.
   
 • Je možné ERA 6 virtualizovat?
  Ano, ERA 6 je kompatibilní s VMware a Hyper-V . Pro nasazení do virtuálního prostředí můžete použít soubor ERA 6 Open Virtualization Appliance (OVA). Více informací najdete v uživatelské příručce.

 • Při instalaci ERA 6 je vyžadován Microsoft .NET Framework 3.5, není možné ho však standardně nainstalovat.
  Windows Server 2008 a 2012 obsahuje bezpečnostní politiku, která nedovolí standardní instalaci prostřednictvím odkazu v instalačním průvodci. Pro instalaci použijte standardního průvodce pro přidání role a funkcí ve Správci serveru (appwiz.cpl). Microsoft .NET Framework 3.5 je nutné nainstalovat i pokud již máte nainstalován Microsoft .NET Framework 4.5, jelikož novější verze frameworku není zpětně kompatibilní.
   
 • Pokud zapomenu heslo administrátora pro přihlášení do konzole, mohu ho nějak obnovit?
  Nastavené heslo pro účet administrátora (vytvořeného během instalace), který je používán jako výchozí, není možné zpětně zjistit. Je tedy doporučeno po prvním přihlášení vytvořit pomocí konzole další účet uživatele s plnými právy a tento účet používat jako výchozí. Standardní účet administrátora vytvořený po instalaci pak používejte jen pro případné obnovení hesel a správu ostatních uživatelských účtů.
   
 • Obsahuje ERA 6 nástroj pro zálohu databáze?
  ERA 6 již nenabízí možnost použití interní databáze. Podle typu použitého externího databázového systému (aktuálně je podporován Microsoft SQL Server a MySQL) je nutné zvolit odpovídající vlastní nástroj pro zálohu databáze.
   
 • Jaké jsou možnosti instalace?
  • ERA 6 nainstalujete společně s Microsoft SQL Server Express. Při této instalaci bude automaticky vytvořena databáze a rovnou nastavena pro použití s ERA serverem.
  • Pokud používáte vlastní databázový systém či Linux, nainstalujete jen požadované ERA komponenty bez databáze. Při instalaci ERA serveru pak zvolíte správné údaje pro připojení k vaší databázi a ověříte připojení.
  • Ve VMware nebo Hyper-V použijete Open Virtualization Appliance, výsledkem bude kompletně připravené prostředí ERA založené na CentOSu.
  • Instalace ERA 6 je k dipozici také jako ISO, jehož součástí jsou jak standardní instalační balíček s Microsoft SQL Server Express, tak samostatné instalátory jednotlivých komponent.
    

 

Upozornění

Je dobré vědět:
Přehled o známých chybách v nových produktech pro firmy naleznete na v Databázi znalostí (anglicky).

nahoru