Detekce potenciálně nechtěných aplikací na Google Play

Autor: | Poslední úprava: 14.05.2020 11:22:51

ESET Mobile Security detekuje v aplikacích instalovaných z Google Play často potenciálně nechtěné aplikace. Mnoho uživatelů se domnívá, že se jedná o falešný poplach, ale není tomu tak.

Potenciálně nechtěné či škodlivé aplikace patří do zvláštní detekční skupiny. Nejde totiž o klasické viry či škodlivý kód, který napadá počítače či chytrá zařízení. Potenciálně nechtěné aplikace nesmažou data z telefonu či tabletu, nezašifrují ho, ani nebudou přeposílat útočníkovi vaši firemní poštu.

Detekce potencionálně nechtěné aplikace

 

Potenciálně nechtěné aplikace, taktéž označované jako PUA (z anglického Potentially Unwanted Application) se zaměřují na zobrazování reklamy a cílené obtěžování uživatele. Vedou k tomu, abyste za nějakou z nabízených služeb či aplikací zaplatili. Je pochopitelné, že vývojáři aplikací nedělají svou práci jen pro zábavu a z dobrého rozmaru. Za vším jsou peníze. Čas, který na vývoji aplikace strávili, chtějí nějak zhodnotit.

Pokud se vývojář rozhodne, že aplikaci nezpoplatní a uvolní ji zdarma, aby se dostala k širším masám, stává se umístění reklam do produktu jednou z nejoblíbenějších alternativ, jak vydělat. Na tom není nic špatného, dokud se reklama nezačne chovat zákeřně. Vždy ale můžete aplikaci, pokud Vás obtěžuje, odinstalovat. V některých případech máte také možnost zakoupit placenou variantu, která nechtěné komponenty neobsahuje.
 

Zobrazování reklam

 

Aby byla aplikace zařazena do detekce jako potenciálně nechtěná, musí splňovat určité parametry. Například to, že bude zobrazovat reklamu v systémové liště operačního systému, bude vyskakovat upozornění na „zvýhodněné“ aplikace, reklama se bude tvářit jako běžná součást aplikace, případně se zobrazí přes celou obrazovku, nebo dokáže reklamu přehrát jako zvuk.

Potenciálně nechtěné aplikace také často odesílají statistická data vývojáři či třetí straně a není jisté, co vše je v těchto datech obsaženo. Může se jednat „jen“ o IMEI telefonu, ale také o další data jako je verze operačního systému, nastavení telefonu a podobně. Některé aplikace také dokáží odesílat SMS a e-mailové zprávy, zobrazit dialog hovoru s předvyplněným telefonním číslem.
 

Je dobré vědět:
Buďte obezřetní, vždy si přečtěte seznam oprávnění, které aplikacím při instalaci povolujete a zvažte, zda odpovídají tomu, co konkrétní program nabízí. Je na každém uživateli, zda instalaci a používání aplikace, která obsahuje i potenciálně nechtěnou komponentu, akceptuje. Pokud chcete používat aplikaci, ve které je detekována PUA, můžete pro ni v ESET Mobile Security vytvořit výjimku.