Databáze znalostí

Proč je dobré mít aktivní systém včasného varování ESET Live Grid?

Autor: Martin Buchta | Poslední aktualizace: 28.05.2019 15:07:07

V produktech ESET je integrován systém včasného varování ESET LiveGrid®, který má velmi důležitou úlohu pro zabezpečení počítače a především jeho ochranu před novými hrozbami. Díky tomuto systému se také významně zkrátí kontroly počítače, protože nebude docházet ke kontrolám souborů, jejichž reputace byla v tomto systému ověřena. Jak tedy tento systém vlastně pracuje?

V případě aktivního systému ESET LiveGrid® jsou během prvotní kontroly počítače porovnávány informace o jednotlivých zkontrolovaných souborech s informacemi, které se nacházejí v cloudu na internetových serverech ESET. Neodesílají se celé soubory, ale pouze jejich otisk (hash).

Soubory, jejichž otisk se shoduje se záznamy v cloudu, jsou z další kontroly vyřazeny do doby, než se opět změní. Po prvotní kontrole počítače tak bude každá další kontrola rychlejší, jelikož budou kontrolovány jen soubory, které nemají uloženou informaci v cloudu. Další přidanou hodnotou především u systémových souborů je také fakt, že ověřené soubory v cloudu nemohou být detekovány jako falešný poplach.

Informace o reputaci lokálních souborů v ESET Live Grid najdete v hlavním okně programu ESET na záložce Nástroje > Další nástroje > Spuštěné procesy:

Informace o reputaci souborů v ESET Live Grid

Velmi důležitou roli však hraje ESET LiveGrid® v zabezpečení počítače, kdy jsou jeho prostřednictvím vydávány informace o nových škodlivých souborech. Produkty ESET tak dokáží na základě informací v cloudu zablokovat spuštění škodlivého souboru ještě před tím, než je vydána standardní aktualizace virové databáze, která tento soubor detekuje.

V případě nálezu podezřelého souboru např. pomocí heuristické analýzy, jsou informace o tomto souboru odeslány prostřednictvím systému do virových laboratoří ESET a zde je soubor analyzován. Následně jsou informace o tomto souboru vloženy do cloudu a pro další uživatele tak již tento soubor nepředstavuje žádné riziko. Do cloudu jsou vkládány i informace o škodlivých aplikacích, které zasílají uživatelé na technickou podporu.

Pokud máte aktivní ESET LiveGrid®, bude škodlivý soubor při stažení či otevření (např. v příloze e-mailové zprávy) zablokován, i když ještě nebudete mít staženou aktuální verzi virové databáze. Soubor zablokovaný na základě informací z cloudu je vždy detekován jako Suspicious Object (podezřelý objekt). Jakmile je vydána aktualizace virové databáze, bude škodlivý soubor detekován jako konkrétní hrozba či jeho varianta. Při detekci tak již bude zobrazeno i jméno konkrétní hrozby (např. Win32/Filecoder.DI).

Detekce na základě informací s ESET Live Grid

V případě, že nemáte ESET LiveGrid® aktivován, může být nová nákaza detekována až po vydání a stažení aktualizace virové databáze, která obsahuje novou detekci. Každá aktualizace virové databáze však musí projít před vydáním interním testováním. Proto může být její vydání oproti informacím v cloudu zpožděno až o několik hodin. Při nové nákaze hraje však čas klíčovou roli, proto doporučujeme systém ESET LiveGrid® aktivovat. Výrazně tak omezíte dobu, během které může dojít k nakažení počítače při výskytu nové nákazy. Systém neodesílá žádné osobní informace. Zapojení do systému je anonymní.

Upozornění

Poznámka:
Systém ESET LiveGrid®je součástí následujících produktů ESET:

  • Produkty pro operační systém Windows od verze 5
  • Produkty pro operační systém macOS od verze 6
  • ESET Mobile Security pro Android

nahoru


Jak aktivovat ESET LiveGrid®?

» Při instalaci produktu ESET

» V již nainstalovaném produktu ESET

Upozornění

Upozornění:
Níže je popsána aktivace ESET LiveGrid® v produktech pro domácnosti. Jak tento systém aktivovat ve firemních produktech je ukázáno v tomto článku.


Jak aktivovat ESET LiveGrid® při instalaci produktu ESET

Dotaz na aktivaci ESET LiveGrid® je součástí on-line i off-line instalačního průvodce. Při instalaci produktu doporučujeme vybrat možnost Chci se zapojit do ESET Live Grid (doporučeno).

ESET Live Grid v on-line instalátoru

nahoru


Jak aktivovat ESET LiveGrid® v již nainstalovaném produktu ESET

Pokud jste zapojení do systému při instalaci deaktivovali nebo chcete ověřit, zda je aktivní, postupujte podle těchto kroků:

číslo

Otevřete hlavní okno programu ESET a stiskněte klávesu F5, tím se dostanete do rozšířeného nastavení produktu.

číslo Následně přejděte do sekce Detekční jádro > Cloudová ochrana.
číslo Pomocí přepínače zapněte možnost Zapnout reputační systém ESET Live Grid (doporučeno) a nastavení uložte kliknutím na tlačítko OK.

Nastavení ESET Live Grid

Nyní bude váš program ESET přijímat prostřednictví systému ESET LiveGrid® včasné informace o škodlivých souborech.

Je dobré vědět:
Ve starších verzích produktů nastavení technologie LiveGrid naleznete v rozšířeném nastavení v sekci Nástroje.

nahoru


Jak ověřit funkčnost technologie ESET LiveGrid®

číslo Zkuste stáhnout testovací soubor cloudcar.

Je dobré vědět:
Žádný antivirový program nedokáže ani s podporou pokročilých technologií počítač ochránit na 100 %. Antivirus tak nemůže zajišťovat bezpečnost počítače jako jediný prvek ochrany. Pamatujte na to, že nákaza počítače závisí především na zodpovědném chování jeho uživatele!

Štítky: cryptolocker, cryptlocker, filecoder, kryptoloker, kryptolocker, zašifrované soubory, trojan, infiltrace, havěť,

Hodnocení článku (599 hlasující(ch))
Tento článek se hodil
Tento článek není nic moc

Komentáře (6)

Kája
24.02.2015 16:58:59
Jaký vliv na funkci služby mají na obrázku uvedené volby: neodesílat statistiky, neodesílat soubory?
Martin Jonáš
22.04.2015 10:24:58
Neodesílat statistiky nemá z hlediska ochrany žádný vliv. Pokud nebudete odesílat soubory, nebude do virové laboratoře odeslán žádný soubor (respektive jeho HASH), v případě, že např. heuristická analýza zaznamená jeho podezřelé chování.Snižuje se tak možnost reakce produktu na nové hrozby.

Lépe je ponechat odesílání souborů aktivní a případně definovat typy souborů, které zasílat nechcete.
Jan Buczyk
30.01.2018 18:11:21
Jsem spokojený.
Jan Buczyk
30.01.2018 18:13:10
O.K.
Jiří Král
15.08.2018 00:31:51
Nevím jak vy ale já v Nástrojích mám jen Aktualizace operačního systému Mikrosoft a druhá možnost Eset CMD.Eset pořád vypisuje že ESET LiveGrid není dosažitelný....???? Tak kde najdu jak ho zapnout ???? Nebo to už nefunguje nebo si děláte z lidí srandu ??? Zakoupím produkt a on funguje jen na oko....Paráda....Vivat Slovakia
Martin Buchta
15.08.2018 10:55:38
Dobrý den,
odpovídající konfiguraci služby ESET Live Grid naleznete v nejnovější verzi produktu v rozšířeném nastavení v sekci Detekční jádro > Cloudová ochrana. Děkujeme za upozornění, článek brzy aktualizujeme.
Vložit nový komentář

(Upozornění: Komentáře neslouží k řešení požadavků na technickou podporu. Pro kontaktování technické podpory klikněte sem.)

 
Ochrana před roboty 
 
Pro přidání komentáře musíte vyplnit ochranu před roboty.
Kolik je dva krát tři?