Databáze znalostí: Domácnosti

Mohu v počítači používat více antivirových programů?

Autor: | Poslední úprava: 14.05.2020 12:01:33

Používání několika antivirových programů v jednom počítači důrazně nedoporučujeme. Z technického hlediska se dva a více antivirů v počítači bude "přetahovat" o soubory, které kontrolují. Zjednodušeně řečeno je to "jako by se dvě uklízečky praly o jedno koště". Běžné antivirové aplikace totiž kontrolují soubory v reálném čase. To znamená, že např. při otevření webového prohlížeče je antivirem zkontrolován soubor iexplore.exe, který prohlížeči patří. Pokud bude v počítači několik antivirových programů, budou chtít soubor iexplore.exe v jeden okamžik zkontrolovat všichni najednou. V konečném důsledku tak soubor zkontrolován nebude, jelikož může být v jeden okamžik poskytnut pouze jedné aplikaci.

Důležité:
Používání více antivirových programů v počítači s aktivními rezidentními štíty nepřináší vyšší bezpečnost, ale naopak ji výrazně sníží. V některých případech může dojít až k nefunkčnosti operačního systému.

Společně s produkty ESET můžete použít bezpečnostní aplikace, které neobsahují klasický antivirový rezidentní štít kontrolující soubory v reálném čase. Tyto programy bývají označeny jako "Antispyware aplikace".

Příklady bezpečnostních aplikací, které můžete použít společně s produkty ESET:

Je dobré vědět:
Žádná bezpečnostní aplikace vám neposkytne 100% ochranu. Jejím používáním však výrazně snížíte riziko infekce. Pamatujte na to, že nejlepším ochráncem počítače je zdravý rozum jeho uživatele!

Štítky: bezpečnost počítače, jiný antivirus, další antivirus, zabezpečení počítače