Jak rozpoznat nevyžádanou poštu (spam)?

Autor: | Poslední úprava: 11.06.2013 11:52:27

Nevyžádané zprávy neboli spam tvoří naprostou většinu odeslaných e-mailových zpráv. Některé zprávy odhalíte snadno, protože jsou psané v cizím jazyce nebo zlámanou češtinou, která je výstupem online překladače. Velké množství nevyžádaných a podvodných zpráv dnes na pohled působí důvěryhodně, přesto byste neměli otevírat přílohy e-mailu ani klikat na vložené odkazy.

Pokud si nejste jisti, zda se jedná o spam, zodpovězení následujících otázek vám pomůže.

Upozornění

Poznámka:
Pokud vás zaujme výhodná nabídka na nákup zboží nebo služeb v nevyžádané zprávě, důkladně si ověřte, zda se jedná o solidního prodejce.

Jak poznat, že jde o spam?

  • Neznáte jméno ani e-mailovou adresu odesílatele?
  • Nabízí vám adresát e-mailu zisk velkých peněz, ale nejprve po vás žádá zaslání manipulačního poplatku?
  • Vyhráli jste v loterii případně jiné soutěži?
  • Jste vyzvání, pod různými záminkami, k zadání citlivých osobních údajů jako je bankovní účet, číslo kreditní karty, přihlašovacích údajů nebo hesla?
  • Je e-mail psán v cizím jazyce, typicky anglicky, nebo zlámanou češtinou, která je výsledkem automatického překladače a obsahuje výrazy typu drahoušek zákazník?
  • Vybízí vás e-mail ke stažení softwaru zdarma?
  • V obsahu e-mailu na vás čeká "neodolatelná" nabídka na nákup viagry, šperků nebo softwaru?

 

Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano, jedná se s nejvyšší pravděpodobností o nevyžádaný e-mail, který byl vytvořen s cílem okrást důvěřivé uživatele nebo získat kontrolu nad vaším počítačem. Na takový e-mail neodpovídejte, nestahujte přiložené přílohy ani neklikejte na odkazy v něm obsažené. Místo toho takovou zprávu označte ve vašem poštovním klientovi nebo webovém rozhraní e-mailu jako spam.
 

Upozornění

Upozornění:
Mějte na paměti, že banka, poskytovatel e-mailu ani jiná důvěryhodná instituce po vás nikdy nebude e-mailem žádat zadání hesla nebo čísla kreditní karty.

 

Štítky: spam, nevyžádaný e-mail